Zmiany w historycznym budynku
Budynek ten stanowił siedzibę Towarzystwa Sportowego „Sokół”. Przez długi czas jego fasadę zdobiła betonowa elewacja. Obecnie jednak na nowo podziwiać można ceglane wykończenie obiektu. Przeżywa on nie tyle modernizację, co przechodzi proces działań konserwatorskich. Teraz również na budynku znajduje się charakterystyczny Sokół, który jest symbolem stowarzyszenia.
Czym było stowarzyszenie „Sokół”?
Było to najstarsze stowarzyszenie gimnastyczne, które powstało w Polsce. Jego celem była popularyzacja różnego typu sportów w społeczeństwie, w tym gimnastyki. Za sprawą tego stowarzyszenia w kraju powstało wiele klubów sportowych. Działalność stowarzyszenia przypada na okres zaborów. Działało także po odzyskaniu niepodległości, jak również w okresie międzywojennym.
Propagowanie sportu wśród młodzieży
Zadaniem stowarzyszenia było propagowanie sportu wśród młodzieży. Już w tamtym czasie coraz mocniejszy nacisk był kładziony na zdrowy styl życia. Regularne ćwiczenia miały przyczynia się do ogólnego rozwoju, zarówno fizycznego, jak też intelektualnego.
W jaki sposób były propagowane aktywności?
Stowarzyszenie organizowało różnego typu wydarzenia, w tym pikniki i pokazy. W ten sposób chciało zachęcić młodzież do wejścia w jego szeregi. Tężyzna fizyczna była dla stowarzyszenia ważna. Jednak istotne było również rozwój świadomości narodowej. Symbolem stowarzyszenia był sokół, który w locie trzyma sztangę. Podczas zaborów był to również ukryty symbol polskiego godła – orła białego.
Budynek „Sokoła” w Gorlicach
Budowę tego obiektu rozpoczęto w 1904 roku. Do użytku oddano go w 1906 roku, dokładnie 17-go listopada. Oczywiście nad wejście znajdował się odlew sokoła w locie ze sztangą. Obecnie ten element obiektu ponownie został tam umieszczony. W tamtych czasach powszechnym sposobem oświetlenia były lampy naftowo – błyskawiczne. Takowe również znajdowały się w sali gimnastycznej. W latach 70-tych budynek przeszedł przebudowę, która nie okazała się dla niego korzystna.