Emeryci i renciści powinny uważać na zarobki – dlaczego?
Powszechny wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Po osiągnięciu wieku emerytalnego można otrzymywać wypłatę emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Osoby te mogą także być w dalszym ciągu aktywne zawodowo. Wysokość ich zarobków pozostaje nieograniczona. Inaczej mają się przepisy dla rencistów. Wedle przepisów, tylko renciści, którzy pobierają świadczenia dla inwalidów wojennych i powojennych mogą otrzymywać nieograniczone wynagrodzenie. Pod warunkiem, iż niezdolność do pracy wynika ze służby wojskowej. Brak limitów przysługuje również osobom, które pobierają rentę rodzinną po osobach, którym to świadczenie przysługiwało. Kogo więc dotyczą zmiany?
Wcześniejsza emerytura – uważaj na to, ile zarabiasz
Przede wszystkim osoby, które mogły i przeszły na wcześniejszą emeryturę. Przepisy przewidują dwie kwoty. Są one jednakowe dla wcześniejszych emerytów, jak również rencistów. Pierwszy próg to 70% średniego wynagrodzenia. Na obecny moment kwota ta wynosi 3853,20 zł brutto. W sytuacji, jeśli świadczeniobiorca przekroczy tę kwotę, jednak nie więcej niż 130% średniego wynagrodzenia, jego świadczenie zostanie pomniejszone. Kwota pomniejszenia wyniesie tyle samo, co kwota, o jaką przekroczył on próg 70% średniego wynagrodzenia.
Drugi próg – 130%
Wspomniany, drugi próg wynosi 130% średniego wynagrodzenia. Od 1 września, czyli dnia, w którym nowe naliczenia zaczynają obowiązywać, kwota ta wynosi 7155,90 złotych. W przypadku osób, które przekroczyły ten próg, nastąpi zawieszenie wypłaty świadczenia, ale tylko za miesiąc, w którym próg 130% został przekroczony.
Co ze świadczeniami socjalnymi?
Wprowadzenie nowych progów, a przede wszystkim nowe naliczenie za ten kwartał, jeśli chodzi o średnie wynagrodzenie, wpłynie na wypłaty świadczeń socjalnych. Oznacza to, że osoby, które pobierają świadczenia socjalne powinny liczyć się z ich zawieszeniem w momencie przekroczenia pierwszego progu.