Na gorlickim rynku pojawiła się instalacja sztucznych płuc. Ilustruje jakość powietrza i jego wpływ na układ oddechowy
Do Gorlic trafiła właśnie objazdowa kampania społeczna. Po kolei w różnych miastach w Polsce można zobaczyć specjalną instalację w kształcie ludzkich płuc. Nie tylko imituje ona wygląd ludzkiego układu oddechowego, ale dodatkowo bardzo sugestywnie ukazuje to, jak destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie ma fatalna jakość powietrza.
Gdzie i kiedy?
Sztuczne płuca pojawiły się na gorlickim rynku w dniu 26 stycznia i pozostaną tam przez około dwa tygodnie, a więc do 8 lutego. Można je znaleźć zaraz przy Pawilonie Historii Miasta. Przygotowaniem instalacji zajął się Polski Alarm Smogowy. Taka kreatywna, a równocześnie wymowna instalacja stawała już w kilku miastach Polski, m. in. w Czerwionce-Leszczynach, o czym więcej można przeczytać tutaj. Na ten moment po kraju podróżuje 5 takich sztucznych płuc, ale w niedalekiej przyszłości ich liczba ma zwiększyć się do 40.
Jak to działa?
Półprzepuszczalny materiał w kolorze białym, z którego wykonano sztuczne płuca, przepuszcza powietrze, a następnie umieszczone za nim wentylatory filtrują je. Ma to imitować proces oddychania. Jako efekt ekspozycji instalacji na smog, toksyczne wyziewy i pyły, stopniowo jasny kolor tkaniny staje się poszarzały, a czasem może nawet uzyskać ciemny, niemal czarny odcień, jeśli osadzi się na nim wyjątkowo dużo zanieczyszczeń. Warto w najbliższym czasie wybrać się na gorlicki rynek, by zobaczyć, jaki kolor uzyskały sztuczne płuca po niemal dwóch tygodniach wystawiania na działanie powietrza w mieście.
Instalacja została wyposażona również w miernik jakości powietrza. Na jego wyświetlaczu można sprawdzić aktualny poziom pyłów PM 2.5 i PM 10 w powietrzu.
Stan powietrza w Gorlicach
Zmieniające kolor sztuczne płuca mają uświadamiać i przypominać o tym, jak ważne jest czyste powietrze. Ciemniejący osad, widoczny na instalacji to powietrze, którym sami oddychamy.
Gmina Gorlice zajęła 652. miejsce w rankingu programu „Czyste Powietrze”, koordynowanego przez Polski Alarm Smogowy. W sumie złożono tam 36 wniosków o likwidację trujących kopciuchów i ich wymianę na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Są to dane za III kwartał 2021 roku.